Sirkenin Sağlığımıza 10 Faydası

  Posted on   by   No comments

Sirkenin Sağlığa Faydaları

Merhaba değerli okurlarımız, fark ettiyseniz sitemizde böreğin içine konacak ufacık bir maydanozu bile sirkeli suya yatırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sirkenin Rabbimizin bize bahşettiği çok önemli dezenfektan ve şifa kaynağı olduğunu biliyoruz. Sirkenin faydaları, soğuk algınlığından, iştahsızlığa, böbrek taşından kansızlığa kadar birçok derde deva olabilir.

Sirkede % 6-7 oranında asetik asit (sirke ruhu) mevcuttur. Bilhassa bu sirke asidi; iştah açar, sindirim salgıların artırıp hazmı kolaylaştıran ve sirkeye ferahlatıcı hoş kokusunu veren maddedir.

Sirkenin tam bir şifa kaynağı olduğu günümüzde anlaşılmıştır ve hayatımız için önem arz eden çok sayıda mineral ve vitaminleri ihtiva ettiği bilinmektedir.

Şifa amacıyla kullanmak için; bir su bardağı suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 defa, mümkünse yemeklerden önce alınmalıdır. Yine her sabah aç karına bir defa alırsak sağlığımızı korumada faydalıdır. Sirkeyi salatalarda, çorbalarda vs. aroma vermek ve iştah açmak için de kullanabiliriz.

Sirkenin Faydaları

 • Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı tesirlidir.
 • Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükunet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.
 • Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.
 • Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden (zehirli atık maddeler) arındırır, yağlı mukus kalıntılarını parçalar.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.
 • Kilo vermek isteyenler için ucuz ve kolay bulunan bir içecektir.

Kan Hastalıkları

Sirkenin Faydaları

Sizler için sirkenin sağlığa olan faydasını araştırırken sirkenin aslında ne kadar ucuz ve tamamen doğal olan bir ilaç olduğunu farkına vardık. Evde kendinizin bile yapabileceği sirkenin faydalarını kan hastalıklarına olan yararları ile başlayalım.

 • Sirkenin kan pıhtısına karşı kanı sulandırıcı özelliği ile bilinmesinin yanı sıra bununla tamamen zıt olarak aşırı kanamayı engelleyici özelliği de bulunur.
 • Aşırı adet kanaması veya hemoroit kanamalarına karşı yemeklerden önce ılık ballı suya bir tatlı kaşığı sirke ekleyip içilmesi tavsiye edilir.
 • Sirke, anemiye(kansızlık) karşı bire bir olan demir, B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda barındırır. Sirke, çoğunlukla çok asitli olduğundan yan etkilerinden kaçınmak ve en iyi sonucu almak için günde bir defa ılık ballı suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyup içmek yeterlidir.
 • Burun kanamasında sirkeye batırılmış tampon uygulamak yeterlidir.
 • Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitaminlerle görmeyi keskinleştirir.
 • Sirke kandaki kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.
 • İçerdiği doğal asitler ve enzimlerle kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.

İltahap Giderici

Sirke, arterit ( iltahap ) gelişimini yavaşlatabildiği gibi acılarını da dindirir. İki günde bir 1 tatlı kaşığı sirke, bir çay bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı bal karışımını almak yeterli olacaktır.

Salgın Hastalıklarda Önceden Hazırlıklı Olun

Bir tatlı kaşığı sirkeyi bir tatlı kaşığı balla karıştırıp gün içinde iki defa almak sizi salgınlardan koruyacaktır. Eğer hastalığa yakalanırsanız hastalığın şiddetine göre günde 3 veya 4 defa alabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı

Sirkenin Faydaları

3 çorba kaşığı sirkeyi bir tatlı kaşığı deniz tuzu eklediğiniz bir su bardağı sıcak suyun içine ekleyin. Bu karışımla gargara yaparsanız boğaz ağrısından kurtulmuş olursunuz. Bu sirkeyle evinizi havalandırabilirsiniz. Ayrıca sirkeyi bir mendile emdirerek gün içinde belirli zamanlarda koklayabilirsiniz.

Bronşit

Bronşitten kurtulmak için bir çay bardağı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı bal eklenir, ihtiyaca göre günde üç kez veya daha fazla tüketilir.

Solunum ve Astım Hastalıkları

Bal ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Bir kaşık sirke bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir. Günde 3-4 defa içilir. ABD’de bir mendil veya tülbent sirkeye batırılıp, bileklerin iç tarafına yerleştirilir ve bir bantla sabitlenir.

Veba

Sirke eski zamanlarda vebadan korunmak amacıyla kullanılırmış. Veba salgını sırasında cepte bulundurulacak bir şişe sedefotu sirkesini ara sıra koklamak vebadan koruduğu gibi hastaları da tedavi edermiş. Aynı zamanda hasta ile tedavi eden kişi arasında bulunan ateşe bir miktar sedefotu sirkesi damlatılırmış.

Grip

Bir çay bardağı ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sirke koyup günde iki defa bir tatlı kaşığı içmeniz gribi kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Sindirim Sistemine Katkıları

Sirkenin sindirim sistemine olan faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sirke sindirimi kolaylaştırır.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • İştahı açar.
 • Barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.
 • Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser.
 • Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.

Sirkenin Faydaları

İskelet Sistemine Faydaları

Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.

Sevdiklerinizle Paylaşın:

Author: Heri

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.