Çay İçerken Zehirlenmeyin

  Posted on   by   1 comment

Çay, Türk mutfağının vazgeçilmez içeceklerinin başında gelmektedir. Tiryaki işi ince belli bardakta, güzelce demlenmiş demli bir çayı içmenin tadına doyum olmaz. Bu lezzet durağı bazı insanlarda tiryakilik boyutuna geçmektedir. Bugün sizlere günlük hayatta işinize yarayacak çay demleme ile ilgili pratik bilgilerden bahsetmek istiyoruz. Demleme esnasında bazı noktaları gözden kaçırırsak çayımız bize faydadan çok zarar verecektir. Peki Çayı Demlerken nasıl zararlı hale getiriyoruz?

ÇAY DEMLENİRKEN NASIL ZEHİR HALİNE GELİR

Çayın yüksek ısıya maruz kaldıktan sonra tüketilmesi insan sağlığı için kansere varabilecek kadar ciddi zararlara yol açtığını belirten araştırmacılar, çay demlerken dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde belirtiyorlar.

Bu konuda araştırmalar yapan yetkililerin verdikleri bilgilere göre, yüksek ısıda demlenen çayın ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çayın içerisinde bulunan tein ve tanen bileşiklerinin bitkilerin savunma sistemleri için salgıladıkları salgılar olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle insan sağlığına zararlı salgılar da yüksek ısıda demlenen çayları bizler için zararlı hale getiriyor.

 Çayın yanlış demlenmesi nedeniyle bu bileşiklerin aktif hale geleceğini söyleyen bilim insanları, uzun süre bu bileşiklere maruz kalanlarda kansere varabilecek kadar olumsuz durumlara yol açtığını vurguluyorlar.

ÇAYIN TADI ACI İSE KESİNLİKLE İÇMEYİN

Yapılan araştırmalar, “Taze ve uygun koşullarda demlenmiş çayın tadının hoş ve karakteristik olduğunu ancak bayat çaylarda aktif hale gelen tanenlerden dolayı bu çayların ağızda acı bir tat bıraktığını ortaya koymaktadır.

KALİTELİ ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI

Alt Çaydanlıkta su kaynarken üst demlikte kesinlikle kuru çay bırakmıyoruz. Çünkü eğer altta su kaynarken demlikte kuru çay bırakılırsa yumuşayarak içerisindeki tanenlerin çözünme hızı artacaktır. Çayı, demleme esnasında üst demliğe koyun. Ayrıca demleme süreci 15 dakikayı geçmemelidir. Çayı demledikten sonra 15 dakika kadar ocağın altı kapalı vaziyette demlenmesini bekleyin. 15 dakika sonra çayınızı süzün ve posasından ayırın. Bu sayede çayınızdan tanenlerin büyük kısmını uzaklaştırmış olacak ve çayınızın içim süresini arttırmış olacaksınız. Posayı süzdükten sonra alt suyu kaynatabilirsiniz.

 Çayınızı demlerken, çok az miktarda karbonat (bir tutam kadar)  koyarsanız çayın kendine has aromasını arttırmış olacaksınız. Aynı zamanda karbonat çayınızı alkali hale getirecektir.

Sevdiklerinizle Paylaşın:

Author: Heri

1 Yorum

  1. Ahmet Bosnalı dedi ki:

    Çayın bu kadar püf noktası mı varmış beya?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.